Dane kontaktowe | |
---|---|
Rejestracja do Pracowni | 56 63-92-220 |
Pracownia | 56 63-92-221 |
Charakterystyka Pracowni Tomografii Komputerowej
Pracownia Tomografii Komputerowej została uruchomiona z dniem 01.01.2012 r. dzięki realizacji projektu p.n. ,,Rozbudowa i modernizacja Szpitala Powiatowego Sp. z o.o. w Chełmży” współfinansowanego ze środków UE.
Pracownia obecnie dysponuje 64-rzędowym aparatem firmy SIEMENS uruchomionym w 2023 roku.
Warunkiem wykonania badania jest posiadanie skierowania lekarskiego.
Tomografia Komputerowa jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. W zależności od badanego narządu trwa od kilku do kilkunastu minut. Podczas badania pacjent poproszony jest o położenie się na ruchomym stole, który następnie wsuwa się do aparatu. Chory powinien przyjąć najwygodniejszą pozycję, gdyż później należy leżeć nieruchomo. W aparacie znajduje się głośnik i mikrofon, które umożliwiają komunikację z pacjentem.Odbiór wyników w rejestracji w godzinach 7:00-14:30.
Wykonujemy badania w obrębie głowy, tułowia, kończyn (z kontrastem lub bez) oraz badania angio-TK. Przygotowanie pacjenta do badania z użyciem środka kontrastowego. Dzień przed badaniem, wypić ok. 1 litra wody niegazowanej. W dniu badania, rano wypić 2-3 szklanki wody niegazowanej. Po badaniu wypić ok. 1 litra wody niegazowanej (wodę należy przynieść na badanie ze sobą). Ze względu na podanie kontrastu należy wykonać badanie poziomu kreatyniny (2-3 dni przed badaniem). Przynieść wyniki poprzednich badań TK, USG. Pacjent przychodzi na badanie na czczo!!!
Pacjenci chorujący na cukrzycę, leczeni metforminą (FORMETIC, GLUCOPHAGE, GLUCOFORMIN, METFOGAMMA, METFORMAX, METFORMIN, SIOFOR) powinni odstawić lek na 48 godzin przed badaniem i 24 godziny po badaniu po uzgodnieniu z lekarzem i uzyskaniu od niego pisemnej zgody.
Pacjenci, którzy chorują na nadczynność lub niedoczynność tarczycy przynoszą wynik poziomu TSH oraz zgodę lekarza (endokrynologa lub lekarza POZ-u) na podanie kontrastu.
Opisy badań są wykonywane przez lekarzy specjalistów z zakresu radiologii.
UWAGA!!!
BEZWZGLĘDNYM PRZECIWSKAZANIEM DO BADANIA JEST CIĄŻA!!!
WSZYSTKIE INNE LEKI PRZYJMOWANE NA STAŁE, ZLECONE PRZEZ LEKARZA NALEŻY PRZYJĄĆ ZGODNIE ZE ZLECENIEM.
Charakterystyka Pracowni Rentgenodiagnostyki
Pracownia rentgenodiagnostyki świadczy usługi dla wszystkich jednostek szpitala, ponadto dla poradni przyszpitalnych i innych zakontraktowanych jednostek ochrony zdrowia.
Badanie RTG należy do nieinwazyjnych metod obrazowych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie. Pozwala na wykrycie nieprawidłowości w budowie prześwietlanego narządu. Jest to badanie krótkie, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania (z wyjątkiem prześwietlenie kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, urografii oraz badań tomografii z kontrastem). W zależności od rodzaju badania, pacjent może zostać poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu.
Pracownia wykonuje badania rentgenowskie na podstawie skierowania lekarskiego, które jest ważne 1 miesiąc.
Wykonywanie badań ambulatoryjnych odbywa się codziennie od poniedziałku do piątku od godziny 7:00 do 17:00. Przed wykonaniem badania konieczna jest rejestracja osobista lub telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:30.
Opisy badań są wykonywane przez lekarzy specjalistów z zakresu radiologii.
UWAGA !!!
BEZWZGLĘDNYM PRZECIWSKAZANIEM DO BADANIA JEST CIĄŻA!!!
Przygotowanie pacjenta do badania RTG kręgosłupa L-S i jamy brzusznej.
Na dwa dni przed badaniem pacjent powinien zastosować dietę płynną bezcukrową. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować płyny obojętne (ok. 1,5 litra wody mineralnej niegazowanej, lekkiej gorzkiej herbaty). Pacjenci z zaparciem powinni poinformować o tym lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zlecić zastosowanie preperatu przeczyszczającego. Preparat należy stosować zgodnie z ulotką. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe!