Dane kontaktowe | |
---|---|
Rejestracja do Pracowni | 56 63-92-233 |
Pracownia | 56 63-92-233 |
Charakterystyka Pracowni Endoskopii
Pracownia Tomografii Komputerowej została uruchomiona z dniem 01.01.2012 r. dzięki realizacji projektu p.n. ,,Rozbudowa i modernizacja Szpitala Powiatowego Sp. z o.o. w Chełmży” współfinansowanego ze środków UE.
Pracownia obecnie dysponuje 64-rzędowym aparatem firmy SIEMENS uruchomionym w 2023 roku.
Warunkiem wykonania badania jest posiadanie skierowania lekarskiego.
Tomografia Komputerowa jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. W zależności od badanego narządu trwa od kilku do kilkunastu minut. Podczas badania pacjent poproszony jest o położenie się na ruchomym stole, który następnie wsuwa się do aparatu. Chory powinien przyjąć najwygodniejszą pozycję, gdyż później należy leżeć nieruchomo. W aparacie znajduje się głośnik i mikrofon, które umożliwiają komunikację z pacjentem.Odbiór wyników w rejestracji w godzinach 7:00-14:30.
Wykonujemy badania w obrębie głowy, tułowia, kończyn (z kontrastem lub bez) oraz badania angio-TK. Przygotowanie pacjenta do badania z użyciem środka kontrastowego. Dzień przed badaniem, wypić ok. 1 litra wody niegazowanej. W dniu badania, rano wypić 2-3 szklanki wody niegazowanej. Po badaniu wypić ok. 1 litra wody niegazowanej (wodę należy przynieść na badanie ze sobą). Ze względu na podanie kontrastu należy wykonać badanie poziomu kreatyniny (2-3 dni przed badaniem). Przynieść wyniki poprzednich badań TK, USG. Pacjent przychodzi na badanie na czczo!!!
Pacjenci chorujący na cukrzycę, leczeni metforminą (FORMETIC, GLUCOPHAGE, GLUCOFORMIN, METFOGAMMA, METFORMAX, METFORMIN, SIOFOR) powinni odstawić lek na 48 godzin przed badaniem i 24 godziny po badaniu po uzgodnieniu z lekarzem i uzyskaniu od niego pisemnej zgody.
Pacjenci, którzy chorują na nadczynność lub niedoczynność tarczycy przynoszą wynik poziomu TSH oraz zgodę lekarza (endokrynologa lub lekarza POZ-u) na podanie kontrastu.
Opisy badań są wykonywane przez lekarzy specjalistów z zakresu radiologii.
UWAGA!!!
BEZWZGLĘDNYM PRZECIWSKAZANIEM DO BADANIA JEST CIĄŻA!!!
WSZYSTKIE INNE LEKI PRZYJMOWANE NA STAŁE, ZLECONE PRZEZ LEKARZA NALEŻY PRZYJĄĆ ZGODNIE ZE ZLECENIEM.
Charakterystyka Pracowni Rentgenodiagnostyki
PRACOWNIA ENDOSKOPOWA jest jednostką współpracującą z Oddziałem Chirurgicznym.
Wykonuje także zlecone badania w trybie ambulatoryjnym – czyli pacjent ma wykonane badania bez potrzeby pobytu szpitalnego.
Badania endoskopowe wykonujemy aparatami firmy Olympus.
Nowoczesna endoskopia to nie tylko diagnostyka. Przeprowadzamy endoskopowo takie zabiegi jak:
• biopsja diagnostyczna,
• usuwanie polipów,
• tamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego,
• rozszerzanie zwężeń w przewodzie pokarmowym (także nowotworowych),
• usuwanie kamieni z dróg żółciowych,
• paliatywne zakładanie protez do dróg żółciowych i przewodu trzustkowego oraz nowotworowych zwężeń przewodu pokarmowego (przełyk, j.grube),
• opaskowanie i obliteracja żylaków przełyku,
• endoskopowe zakładanie przetok odżywczych do podawania pokarmów bezpośrednio do żołądka (gastrostomia metodą PEG).
Część z zabiegów możliwa jest do przeprowadzenia w trybie ambulatoryjnym (na podstawie skierowania do pracowni diagnostycznej).
Skierowanie na gastroskopię i kolonoskopię wystawić może lekarz rodzinny.
Lekarz kierujący nie jest obciążony kosztami badania.
Zapisy
Zapisy na gastroskopię i kolonoskopię odbywają się w sekretariacie Pracowni Endoskopii (wejście E, poziom: pierwszy) od poniedziałku do piątku w godz. 07:00 – 14:00. Zapisu na badanie można dokonać osobiście, przez osobę upoważnioną oraz telefonicznie.
Istnieje możliwość odpłatnego wykonania ww. badań.
Prosimy Państwa aby zgłaszając się do Pracowni Endoskopowej, pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.
Informacja dla Pacjentów
Pacjent na badanie kolonoskopowe zgłasza się w wyznaczonym terminie z osobą towarzyszącą w Pracowni Endoskopowej.
Tydzień przed badaniem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe i preparaty z żelazem.
Na badanie proszę zabrać zgodę na badanie i wyniki poprzednich badań.
Receptę na lek oraz zwolnienie L4 wypisuje lekarz wydający skierowanie lub lekarz rodzinny.
Informacji na temat wyników i badań kontrolnych można uzyskać tylko od lekarza wykonującego badanie w sekretariacie Pracowni Endoskopowej.
Z przyczyn od nas niezależnych wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu.
Prosimy o kontakt z Pracownią Endoskopową w celu ustalenia diety i instrukcji przygotowania preparatem oczyszczającym jelito dopasowanej do wyznaczonej godziny badania.